Lihoviny

Zobrazen 1. – 90. z 2870 výsledků

Košík

Kategorie

Úžasný svět lihovin: Objevte rozmanitost a jedinečnost v každém doušku

Lihoviny představují bohatý a pestrý svět plný chutí, aromat a tradic. Každá lahve skrývá fascinující příběh, který odráží kulturu, historii a vášeň lidí, kteří ji vytvořili. V tomto článku se zaměříme na různé druhy lihovin, které vám umožní objevit jedinečnost a kouzlo tohoto světa.

 1. Rumy

Rum je sladká a aromatická lihovina vyráběná z melasy nebo cukrové třtiny. Pochází především z Karibiku, ale najdete ho i ve Střední a Jižní Americe. Rum může být bílý, zlatý nebo tmavý, v závislosti na způsobu zrání a přísadách. Je skvělý samotný nebo jako součást koktejlů, jako je Mojito nebo Daiquiri.

 1. Whiskey

Whiskey je zrání destilát z obilí, který pochází ze Skotska, Irska, Spojených států a dalších zemí. Whiskey se vyznačuje bohatým a komplexním profilem chutí, který zahrnuje tóny dřeva, kouře, sladu a koření. Mezi nejoblíbenější typy patří Scotch, Irish, Bourbon a Rye whiskey.

 1. Koňaky

Koňak je luxusní a elegantní lihovina vyráběná z bílého vína, které se destiluje a zraje v dubových sudech. Pochází z francouzského regionu Cognac a je vysoce ceněný pro svou jemnost, komplexnost a bohaté aroma. Koňak je ideální k pomalému popíjení jako digestiv po večeři.

 1. Giny

Gin je suchá a osvěžující lihovina, která se vyrábí z obilného alkoholu a získává svůj charakteristický chuťový profil přidáním botanik, především jalovce. Gin pochází z Anglie a je základem mnoha koktejlů, jako je Gin Tonic, Martini nebo Negroni.

 1. Vodky

Vodka je čistá a jemná lihovina, která se vyrábí z obilí nebo brambor a je destilována několikrát pro dosažení vysoké čistoty. Pochází z Ruska a Polska, ale je oblíbená po celém světě. Vodka je ideální jako základ pro řadu koktejlů, jako je Screwdriver, Bloody Mary nebo Cosmopolitan.

 1. Tequily

Tequila je mexická lihovina vyráběná z modré agáve a nabízí širokou škálu chutí, od sladkých a ovocných po zemité a kořeněné. Tequila může být stříbrná, zlatá, nebo zraje v sudech, což vede k Reposado, Añejo a Extra Añejo variantám. Tequila je skvělá samotná nebo jako součást koktejlů, jako je Margarita nebo Tequila Sunrise.

 1. Absinthy

Absinth je bylinný destilát, který pochází z Evropy a je známý svou zelenou barvou, silnou chutí a vysokým obsahem alkoholu. Absinth obsahuje pelyněk, anýz a fenykl a býval považován za povzbuzující a halucinogenní nápoj. Absinth se tradičně popíjí rozředěný vodou a cukrem.

 1. Pálenky a ovocné destiláty

Pálenky a ovocné destiláty jsou lihoviny vyráběné z ovoce, jako jsou meruňky, hrušky, švestky nebo třešně. Nabízejí čisté a intenzivní ovocné chutě a jsou oblíbené v mnoha evropských zemích. Mezi nejznámější patří slivovice, calvados nebo kirsch.

 1. Brandy a gruzíňáky

Brandy je destilát z vína nebo ovocného moštu, který zraje v sudech a získává bohatou a komplexní chuť. Gruzíňáky, které pocházejí z Gruzie, jsou podobné koňaku a zraje v dubových sudech. Tyto lihoviny se často podávají jako digestiv po večeři.

 1. Likéry

Likéry jsou sladké a aromatické lihoviny, které se vyrábějí z alkoholu, cukru a různých příchutí, jako jsou bylinky, koření, ovoce nebo smetana. Likéry mohou být samostatným nápojem nebo součástí koktejlů a jsou oblíbené jako digestiv nebo s dezerty.

 1. Aperitivy

Aperitivy jsou lihoviny, které se podávají před jídlem, aby povzbudily chuť k jídlu. Mezi nejznámější aperitivy patří vermut, Campari nebo Aperol. Aperitivy se často podávají s ledem, sodovkou nebo jako součást koktejlů, jako je Aperol Spritz nebo Negroni.

 1. Nealkoholické destiláty a míchané nápoje

Nealkoholické destiláty a míchané nápoje nabízejí alternativu tradičním lihovinám bez alkoholu. Tyto nápoje zachovávají chuť a aroma svých alkoholických protějšků, ale s nulovým obsahem alkoholu. Nealkoholické destiláty a míchané nápoje zahrnují nealko gin, whisky nebo aperitivy, které mohou být součástí nealkoholických koktejlů.

 1. Míchané alkoholické nápoje

Míchané alkoholické nápoje, známé také jako koktejly, představují kreativní a vzrušující kombinace různých lihovin, mixérů, šťáv, sirupů, bylinek a koření. Tyto nápoje nejenže rozšiřují chuťové možnosti lihovin, ale také otevírají dveře pro nekonečnou variabilitu a experimentování.

Koktejly se často skládají z jedné nebo více lihovin, které jsou doplněny dalšími složkami, jako jsou ovocné šťávy, džusy, sirupy, sodovka, tonic, čerstvé ovoce, bylinky nebo koření. Některé koktejly jsou také zdobeny čerstvým ovocem, olivami, okurkou nebo dokonce květy.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější míchané alkoholické nápoje patří:

 • Martini: Klasický koktejl s ginem nebo vodkou a vermutem, který může být suchý, sladký nebo dirty (se solí z oliv). Je obvykle ozdoben olivou nebo citronovou kůrou.
 • Old Fashioned: Tradiční whisky koktejl s cukrem, hořkami a vodou, často ozdobený kouskem pomerančové kůry.
 • Mojito: Osvežující rumový koktejl s citronovou šťávou, cukrem, mátou a sodovkou, ideální pro horké letní dny.
 • Pina Colada: Sladký a tropický koktejl s bílým rumem, kokosovým mlékem a ananasovou šťávou, který vás přenese na exotickou pláž.

Míchané alkoholické nápoje jsou skvělým způsobem, jak se seznámit s různými chutěmi a kombinacemi lihovin, zatímco si užíváte zábavný a společenský zážitek. Ať už si objednáte koktejl v baru, nebo si ho připravíte doma, objevování světa míchaných alkoholických nápojů vám nabídne nekonečné možnosti a příležitosti pro kreativitu. 

Nyní, když jste se seznámili s různými druhy lihovin, je čas vydat se na objevování tohoto fascinujícího světa. Ať už hledáte nápoj na večírek, romantickou večeři nebo jen způsob, jak relaxovat po náročném dni, existuje lihovina, která splní vaše přání a očekávání. Vstupte do světa lihovin a objevte nekonečné možnosti, které vám nabízí. Na zdraví!